پست شده در واکس ها

نحوه واکس زدن به داشبورد خودرو

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز، واکس داشبورد، به شما کمک می کند تا سطح داشبورد اتومبیل شما کاملا تمیز نگه داشته شود و اگر لکه ای چیزی بر روی آن قرار دارد، در کمترین زمان ممکن بتوانید آن را پاک کنید و جای لکه ها را از بین ببرید.

استفاده از یک واکس داشبورد مناسب، می تواند به شما در کار پاک سازی داشبورد، کمک زیادی کند و از این جهت نیاز است تا همیشه یک واکس داشبورد را با خود حمل کنید تا ماشین شما همیشه تمیز باشد و درخشندگی آن، برای کسانی که با شما به سفر می آیند، به راحتی قابل مشاهده باشد.

زمانی که شما از واکس داشبورد، اسپری داشبورد خودرو، ژل های براق کننده داشبورد و مایع داشبورد استفاده می کنید، به این منظور است که می خواهید سطح داشبورد خودرو خود را از خاک های روی آن، کثیفی های سطحی که بر روی داشبورد شما قرار گرفته است، محافظت کنید و آن ها را نابود سازید.

به همین دلیل است که افراد اقدام به خرید، واکس داشبورد ماشین می کنند، تا ماشین خود را تمیز نگه دارند.

البته شما باید به نوع و مدل واکس داشبورد و مایع داشبورد توجه داشته باشید، زیرا اگر قرار باشد تا بی کیفیت ترین اجناس را تهیه کنید، مطمئنا آن درخشندگی و زیبایی که باید به داشبورد ماشین شما هدیه دهد را نمی دهد.

با تهیه واکس داشبورد با کیفیت، شما می توانید از ریزش، ترک خوردگی و خشک شدن پلاستیک در فضای داخلی و خارجی خودرو، جلوگیری کنید.

انواع واکس داشبورد خودرو

برای اینکه بهترین واکس داشبورد خودرو را به شما معرفی کنیم، ابتدا لازم است تا یک سری ویژگی های ثابت را در نظر گرفته و سپس با توجه به نوع جنس داشبورد، واکس مورد نظر خود را پیدا و استفاده کنید.

اما مشخصه های ثابت واکس

از مهمترین ویژگیها و شاخص تعیین کننده در یک واکس خوب میزان ماندگاری آن است، که چه مدت زمان و چه میزان ماندگاری را بر روی سطح رویه داشبورد خواهد داشت.

پس بهترین نوع آن محلولی است که بتواند یک لایه درخشنده را بر روی سطح رویی داشبورد به وجود آورد و معمولاً این مدت زمان طلایی فقط به ۴۸ ساعت می رسد.

ویژگی بعدی مقدار جلا دهندگی و کیفیت در جنس است که باید استاندارد و مورد تایید باشد. البته به این نکته اشاره می کنیم که هر نوع واکسی که ماندگاری بیشتری دارد از جنس بهتری برخوردار نیست.

در بعضی موارد ماندگاری بالای آن به دلیل وجود مواد نفتی و ناخالصی حل نشده در آن است که از کیفیت محصول می کاهد.

اما آنچه که باعث تفاوت در کاربری واکس داشبورد می شود، مواد استفاده شده بر روی داشبورد خودرو و در جنس ساخت آن است که گفتیم انواع آن به چهار دسته تقسیم می شوند.

چوب، فایبر گلاس یا همان پلاستیک، فیبر کربن و آلومینیوم.

اما برای انتخاب یک واکس خوب برای داشبوردی که از جنس چوب باشد؛ چون چوب سطح بسیار حساسی دارد باید از واکس های مخصوص سلولزی استفاده کنید؛ تا با ایجاد لایه ای بر روی چوب باعث درخشندگی و احیای رنگ چوب بر روی داشبورد گردد.

برای جلوه دادن و براق شدن داشبوردهای پلاستیکی از واکس مایع استفاده کنید. این واکس می تواند برای این نوع داشبوردها به شرط استاندارد بودن، مناسب باشد.

ولی اگر می خواهید لایه محافظی را که ایجاد می کنید؛ با شفافیت و درخشندگی کافی همراه باشد، می توانید از انواع واکس های ژله ای کمک بگیرید.

در مورد داشبوردهایی با فیبر کربن، باید گفت چون پلیمرهایی که در ساخت داشبوردهای فایبر گلاس و فیبر کربن یکی هستند، می توانید از همین واکس های پیشنهادی فایبر گلاس؛ یعنی محلول های واکس ژله ای استفاده کنید، تا آنچه که مد نظر شماست حاصل شود.

اما نوعی از واکس داشبورد خودرو که برای داشبوردهایی با تریم آلومینیم مناسب هستند، واکس های جامد با ویسکوزیته ی بالا هستند.

می دانید که به علت برجسته بودن قطعات آلومینیومی سطح روی آن پس از مدتی استفاده، دچار خش و خط هایی می شوند که بهتر است از واکس جامد برای آنها استفاده کنید.

روش واکس زدن داشبوردِ اتومبیل

پس از تمیز کردن و شستن داشبورد اتومبیل، آن را با یک دستمال تمیز و نرم کاملا خشک کنید.

اگر داشبورد اتومبیل شما از یک نوع جنس ساخته شده باشد، به راحتی می توانید از یک نوع واکس مناسب و مخصوص آن جنس کمک بگیرید.

اما اگر داشبورد اتومبیل شما از ترکیب چندین نوع جنس ساخته شده باشد، در این صورت شاید لازم باشد که بیشتر از یک واکس را برای خودرو تهیه کنید.

معمولا واکس های مناسبی که انتخاب می شوند از نوع مایع هستند و شما به راحتی می توانید آن را بر روی قسمت های مختلف مورد نظر اسپری کنید و از یک دستمال نرم کمک بگیرید و یا با استفاده از اسفنج، داشبورد را واکس بزنید.

ولی اگر واکس انتخابی شما از نوع جامد است، آن را بر روی دستمال بمالید و سپس دستمال را به آرامی بر روی یک مسیر صاف و مستقیم بکشید و به همین ترتیب همه داشبورد را واکس بزنید.

تذکر این نکته ضروری است که اگر بر روی داشبورد خط خوردگی و خش وجود دارد، بهتر است از واکس های قوی که با پولیش مایع ترکیب شده اند استفاده کنید تا درخشندگی و جلای لازم را پیدا کند.

شاید تعجب کنید اما بعضی افراد عقیده دارند که برای جلا دادن به داشبورد بهترین ماده ای که می توان به کار برد، استفاده از وازلین است، بله وازلین این روغن ارزان و در دسترس که احتمالا هیچ ویژگی منفی هم ندارد.

ولی شاید برای همه نوع جنس داشبورد استفاده از آن صحیح نباشد.

در نظر داشته باشید استفاده از واکس های نامناسب و غیراستاندارد می تواند به داشبورد اتومبیل و درخشندگی و شفافیت آن آسیب جدی وارد کند،پس در انتخاب خود دقت کنید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *